تبلیغات
پیک شادی - شرایط تغییر ماهیت شرکت های تجاری

پیک شادی

یکشنبه 17 تیر 1397

شرایط تغییر ماهیت شرکت های تجاری

نویسنده: zohre zohreh   

آیا می توان یک نوع از انواع شرکت تجاری را به نوع دیگری تغییر داد در این مقاله به بررسی اجمالی موارد مذکور در قانون تجارت خواهیم پرداخت در صورت نیاز به اصلاعات بیشتر در رابطه با شرایط تغییر ماهیت شرکت مشاورین کیا ثبت پاسخگوی سوالات شما در این زمینه می باشند.


شرکتها با اهداف و جهت گیری های متنوع در انواع شرکت های رایج قابل ثبت در قانون تجارت ایران ثبت می شوند اما ممکن است بعد از مدت زمانی به هر دلیل تصمیم به تغییر شکل شرکت از نوعی به نوع دیگر بگیرند سوالی که در ابتدا مطرح می شود این است که آیا این تغییر شکل از نظر قانونی مجاز می باشد ؟
و در صورتی که مجاز است شرایط و قوانین لازم برای این تغییر چیست؟
تبدیل شرکت یعنی به عنوان مثال تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدودو یا بلعکس که نکته حائز اهمیت در این مسائله این نکته می باشد که تبدیل شرکت تغییر شکل آن است و تغیر شکل شرکت موجب نمی شود که شخصیت حقوقی آن زایل و دوباره ایجاد شود و شخصیت حقوقی به قدرت خود باقی می ماند(این نکته به تفصیل در ادامه مقاله توضیح داده خواهد شد.)
در قانون حقوقی کشور فرانسه: ماده 6 از لایحه 210 قانون فرانسه تبدیل و تغییر شکل شرکت ها مجاز اعلام شده است اما تغییر قانونی در شرکت منجر به شخص حقوقی جدید نمی شود به استثنا شرایطی که در شرکتنامه تغییرات اساسی اعمال شده باشد .
در ایران نیز برای این موارد قائده خاصی پیش بینی نشده است و قانون گذار در مواردی مستقیما به مواردی اشاره کرده است و قوانین ومربوط به آن را اعلام نموده است و در موارد دیگر سکوت اختیار کرده و اشاره به قانون خاصی نکرده است .
چند نمونه از مواردی که در قانون تجارت ایران به آن اشاره شده است :
در ماده 278 لایحه اصلاحی قانون تجارت موارد مربوط به تبدیل شرکت سهامی خاص به عام و به موجب ماده 135 قانون تجارت موارد مربوط به تبدیل شرکت تضامنی به نسبی و در ماده 189 قانون تجارت قوانین مربوط به تبدیل  شرکت نسبی به سهامی خاص مقرر گردیده است و در اشاره به سایر شرکتها نشده و مقرره قانونی خاصی وجود ندارد اما با توجه به ماده 94 لایحه اصلاحی اینگونه به نظر می رسد که در صورتی که تبدیل شرکت از نوعی به نوع دیگر باعث بیشتر شدن تعهدات شرکا گردد لزوما توافق همگی شرکا اجباری می باشد به طور مثال برای تبدیل یک شرکت با مسئولیت محدود به شرکت تضامنی به دلیل افزایش تعهدات و مسئولیت تمامی شرکا رضایت همه شرکا الزامی می باشد و در غیر از این شرایط که تغییر شکل شرکت باعث تحمیل مسئولیت و تعهد بیشتر در شرکا نشود ترتیب کار بدین شکل نخواهد بود و بر حسب مورد تصویب مجمع مربوطه یا رضایت اکثریت شرکا کافی است همچنین لازم است بدانید تبدیل شرکت موثر در حقوق اشخاص ثالث نیست به طور مثال شرکتی که در قالب شرکت تضامنی فعالیت داشته است و تصمیم به تغییر شکل در شرکت بگیرد در صورتی که تعهدات و دیونی داشته باشد مسئولیت وتعهد شرکا نسبت به دیون و تعهدات شرکت به همان صورت که در اساسنامه شرکت تضامنی تعریف شده است باقی می ماند و در دوران بعد از تبدیل فعالیت شرکت با توجه به قالب جدید شکل خواهد گرفت.
در تبدیل شرکتی به شرکت دیگر رعایت مقررات ایجاد شرکتی که شکل و قالب جدید شرکت قبلی را تشکیل می دهد ضروری است. به عنوان مثال زمانی که می خواهیم شرکت سهامی خاص را به شرکت سهامی عام تبدیل کنیم این تبدیل و تغییر در صورتی قانونی می باشد که مقررات تشکیل شرکت سهامی عام رعایت شده باشد.
در صورتی که بخواهیم شرکت با مسئولیت محدود را به شرکت سهامی تبدل کنیم موضوع شرکت را که تجاری طرح شده است می توان به مدنی تبدیل کرد اما در وضعیت بر عکس اگر شرکت سهامی را موضوعیت مدنی دارد را به شرکت با مسئولیت محدود تبدیل کنیم موضوع شرکت لزوما می بایست به موضوع تجاری تبدیل شود و توجه داشته باشید که تمامی این وارد نمی تواند به اشخاص حقوقی که از قبل تعریف شده اند لطمه بزند به طور مثال همانگونه که در بالا اشاره شد طلبکاران یک شرکت تضامنی که به شرکت با مسئولیت محدود تبدیل شده است مورد تبدیل شرکت تاثیری ندارد و می توانند تبدیل را نادیده بگیرند و شرکت با توجه به قوانین شرکت تضامنی قبل از تبدیل به مسئولیت محدود مسئول رسیدگی به تعهدات می باشد و اینکه این شرکت در حال حاضر مسئولیت محدود می باشد تفاوتی در تعهدات و دیون آنها قبل از تبدیل ایجاد نمی نماید.
و در صورتی که این تغییر متضمن سود برای شرکا و دولت باشد به طور مثال شرایطی که دولت در زمانی خاص و بر حسب شرایط اقتصادی خاص  برای یک سال برای نوع خاصی از شرکت اعلام معافیت مالیات بر سود نماید فقط شرکت هایی می توانند از این امتیازات بهره ببرند که قبلاً به شکلی از اشکال، وجود نداشته یا وجود داشته و منحل شده اند و شرکت های موجود نمی توانند با تغییر شکل خود از این امتیازات استفاده کنند.چون این تغییر شکل در شرکت ها به معنای تولد یک شرکت جدید نیست وهمچنین این شرکتها با توجه با اینکه شرکت جدید الثبت محسوب نمی شوند از پرداخت حق ثبت معاف می باشند.

نظرات()